Ať jsem cikán nebo Rom, barvu kůže mi to nezmění


Dycky Most! Severočeské město, kde taky není o národnostní menšiny nouze. O tom vypovídá stejnojmenný seriál ČT. Jeho hlavní protagonista se musel Romům omluvit za to, že se sám nazval cikánem. Tedy hanlivým výrazem pro dané etnikum. Kdo se v severních Čechách narodil, žil nebo stále žije, toho tento problém zřejmě netíží. Protože ve své podstatě netíží ani samotné Romy. Což je autorova dnešního příspěvku zkušenost přímo životní, protože je rodákem z města chmele Žatce a nemalé romské komunity zrovna tak.


V době povinné školní docházky v šedesátých letech minulého století ve zmíněném městě nebyla třída, ve které by se romské děti nehledaly jen těžko. V některé jich bylo zhruba k deseti, v jiné třeba jen dva. Označení Rom bylo ale slovo zcela neznámé. Takové dítě bylo prostě cikánské a nikoho to nepohoršovalo. Ani samotné etnikum. Horší to někdy bylo s jejich chováním, ale to bílá rasa dovede taky. Není to pro Romy omluva, ani pro bílé. Kdo škodí a chce škodit, barva kůže pro něj nehraje roli. Ta se začala veřejně rozlišovat až v posledních dvaceti letech. Tedy nikoliv v rámci jakési pošahané segregace společnosti, ale v hledání takzvané etnicky přijatelné formy zařazení. Dobře tedy, nechť mají Romové či cikáni svou kolonku národnosti. Pak dojde i k tomu, co kritizují oni sami. Ať jsem cikán nebo Rom, barvu kůže mi to nezmění! To blahé paměti pronesl uchazeč o práci, když vyplňoval úřední lejstro. A divil se, že to po něm někdo chce. Narodil jsem se v Čechách, tak jsem prostě Čech! argumentoval. Opět autorský postřeh z dob jeho působení ve stavebnictví, kde Romové nejčastěji pracují. Dotyčný měl i smysl pro humor, který personalistku vyvedl z míry. „Když se vy vrátíte z dovolenky vod moře, vypadáte stejně jak moje žena.“  A bylo.


Jenomže teď není. Romské etnikum samo o sobě vyžaduje vyšší společenský respekt. Nic proti tomu, stejně se tak dělo s černosškým obyvatelstvem například v USA a trvalo to celá staletí. Změna názvosloví ale nic nezmění na tom, jak se to které etnikum k jinému etniku chová. Bez rozdílu barvy pleti. Slovíčkaření na tom stejně nic nezmění, a když Romům teď vadí oslovení cikán, pak nechť sami dokážou, že být Romem je zasloužený symbol lidské hrdosti. Dosud se tak v paušálním ohledu neděje a dycky nejen v Mostě.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://m.ucho24...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946