Hnutí ANO jako strana všech stran


Nutno uznat, že premiér Andrej Babiš se v politice chová jak Tygr sedmi moří, což je sice název dobrodružného filmu z let šedesátých minulého století, ale v tom současném točí kormidlem své korzárské lodi všude tam, kde cítí kořist. Nerozpakoval se vplout i do „Rudého moře“, kde panuje Vojtěch Filip (KSČM), vyloupit mu voliče a zároveň mu místo pocitu poraženectví nabídl slunit se přímo na palubě. Premiér potřeboval Filipovu podporu, aby tak před jinými oficiálně stvrdil své dobyté teritorium, a kdo jiný než komunista by se tomu bránil? Nota bene když nemusí jako poražený volební soupeř kdesi kňučet v podpalubí. Naopak, drží se části kormidla na dalších loupeživých výpravách vítěze.


Lovecký instinkt Andreje Babiše ho však začíná přitahovat do vod, které předtím nechával téměř bez povšimnutí. Je v těch vodách nevyužitá kořist, zvaná živnostníci a vůbec lidi, které lze něčím vábivým zlákat do pasti. Lodní pokladna se totiž začíná povážlivě vyprazdňovat a živit celou tu posádku, rozuměj nenaplněné volební sliby, protože na ně už nyní nejsou peníze, to bylo asi přece jen velké politické sousto. Chtělo by to proto novou kořist a zacelit tak případně odliv levicových voličů, kteří hrozí odchodem z lodi na pevninu. To není pro korzára Babiše dobrá vyhlídka, nenaplnil by tak svůj sen být hegemonem na politické scéně. To by pak jako jednobarevný volební vítěz vládl bez koaličního partnera a Hnutí by se stavělo do role jako strana všech stran, bez které se žádná další vláda už případně neobejde.


Jenomže každé moře, ať už jich Babiš s úspěchem brázdí kolik chce, má taky svá zrádná skaliska. Tím, že levicový břeh hýčkal štědrými dary, na tom pravém se může rozbít o útes. Už jen z toho, že část živnostenských voličů jej nebude volit z principu. Ten tkví v zavedení EET a v neposlední řadě i kvůli premiérovým kauzám. A pak ještě něco - otočením kormidla doprava může v levicovém spektru sympatizantů vyvolat pocit zrady. Andrej Babiš tak může dostat facky na obě tváře. Zleva i zprava. Je to ale těžká volba, kam se nyní vrtnout. Rok 2021 zase není tak daleko a parlamentní volby jsou i osudem Hnutí ANO a zároveň zaměstnanců jednoho muže. Babišův kalkul, coby účelový příklon k pravé části voličského spektra, je zároveň určitou zkouškou, co to s lidmi udělá. Aby pak stačil v případě negace nějak zareagovat. Má to ale jeden háček – na dárečky z erárního už mít nebude. A jak to v politice chodí, lídr se dříve nebo později zpravidla stává problémem samotným. Že to ale teď budou asi hodně krušné časy na těch sedmi mořích.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://m.ucho24...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946