Ministr Staněk, hodný to mouřenín


Napříč politickými stranami jejich lídři občas pronesou hlášku, že ten či onen ministr, nebo jiná vlivná postava, byl ze svého postu odvolán. Důvod? Byl či byla prý neviditelný – neviditelná. Rozuměj málo se mediálně prezentoval, což je pro partaj vůči voličům veledůležitá věc. Je pak viditelná nejen strana, ale i její dotyčný šíbr. Komu z nich slouží dobrá rétorika, tím lépe. Takže k těm málo viditelným – sociální demokraté vylifrovali z místopředsednického postu Janu Fialovou, toho času sloužící jako krajská radní pro kulturu a mezinárodní vztahy se sídlem v Jihlavě.  Za stejnou partaj uvedeme i ministra kultury Antonína Staňka. Proč? Protože se nad ním vznášel Damoklův meč, jímž mával Andrej Babiš. Prý je taky pro lidi neviditelný, mátožná to postava v jeho vládě. Kus pravdy to je, ale ruku na srdce: mnohem důležitější je dopad ministerských rozhodnutí, samozřejmě ve prospěch svěřeného rezortu. Být úplně viděn být nemusí, kdežto výsledky jeho práce budou vidět ještě dlouhé roky. Jak dobrých, tak špatných.


Dobrý ministr kultury je zase ten, který se zavčas dovede, takříkajíc, odpolitizovat. Načež rozhodovat s vědomím, že poškodí možná akorát tak sám sebe, avšak zachová to, co budovaly předešlé generace dlouhé věky. Chce to ale, lidově řečeno, mít koule a patřičnou odbornost. Jinak následují jen špatná rozhodnutí, napravovaná dalšími špatnými rozhodnutími. Bezmála dvě desítky ministrů kultury v polistopadových vládách měly životnost masové konzervy a rezort víceméně spravovali lidé, kteří na nižších instancích udržovali stále ještě dobré jméno našeho kulturního dědictví. A jak to v české novodobé politice bývá, kdo je rebel, nebo skutečný odborník, je pro obyčejný průměr nepřítel. Protože rebel i odborník se nebojí sdělovat své názory, věřící ještě v demokratičnost dikuze. Omyl. Pak je nepřítel o to větší. A jsme u jádra věci – mstiví jedinci pak kují pikle, zastávají většinou nejvyšší funkce a nedají pokoj, dokud se oponenta nezbaví. Byl oponentem ministra Staňka nyní bývalý ředitel Národní galerie Jiří Fajt? Nebyl ani náhodou. Jen volil v prezidentské volbě někoho jiného než Miloše Zemana a netajil se i kritikou vůči hlavě státu. A to ona nezapomíná. Nikdy a nikomu.


Pro Jiřího Fajta byla jeho ředitelská funkce ruská ruleta a jednou se výstřel ozvat musel. Pomyslný revolver ale u Fajtovy hlavy držel ministr Staněk, pokyn k cvakání spouště dostával z Hradu. Jestli chceš ve funkci sám vydržet, pak cvakej. V ten moment byl ministr viditelný až moc – rána se ozvala, Fajt se skácel. Hrad je spokojen, je po rebelovi. Neměl by být spokojen Antonín Staněk. Vykonal práci mouřenína, sám tím úplně ztratil na ceně. Může být nyní odvolán kdykoliv, mocenské vyřizování účtů skončeno. Kdo pro politické šíbry ztratil cenu, dříve nebo později bude stejně odejit, ať už se předtím líbil sebevíc. Výraz sympatií u Miloše Zemana i Andreje Babiše trvá asi tak do příštího východu slunce. Jmenovat takzvané padlé by trvalo stejně dlouhou dobu.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://m.ucho24...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946