Petr Štrompf

Šmejdi nedají pokoj. Naivků zlákají pořád dost


Je to stále dokola. Člověk v nouzi se stane během chvilky majitelem několika firem a drahých automobilů. Stačí k tomu málo – podpis a vydatný drink k tomu. Papírové bohatství je vlastně krach firem s obrovskými dluhy. Nový vlastník pak jen na policii zírá, co že to na něj kdo ušil za boudu. Charakteristika těchto naivků je taky stále stejná a šmejdi to dobře vědí. Stačí si pro svou oběť dojít třeba do herny. Dohoda o převodu majetku je víceméně rychlá, nota bene podpořená i nějakou to bankovkou. Jsou to ale jediné peníze, které naivka za dlouhou dobu držel v ruce. Potud první etapa všelijakých eskapád, které se na důvěřivce, mající většinou problém se čtením i psaním, vzápětí začnou valit. Právě u něho si podvedení lidé začnou dělat nároky za podvodné jednání předchozích vlastníků. Podobných případů jsou dnes tisíce a nepochybně další budou. Protože lidé jsou nepoučitelní, byť jsou o praktikách šmejdů mediálně často masírováni.

Psychologický pohled do myšlení šmejdů není složitý. Je třeba si najít tu část veřejnosti, která se neumí bránit. Nebo aspoň její podstatná část. Senioři jsou to. Mají doma ve štrozoku majlant, tak je třeba jim ho vydojit. Psyché starců a stařenek je unavené životem. Těch pár skomírajících uhlíků naděje, že by jim někdo nebo něco mohlo udělat v životě radost, musíme rozfoukat právě my, šmejdi! Zaútočme na city a nedejme naivkům vydechnout. Jen tak z nich dostaneme, co nám patří. Ono být šmejdem je taky pěkná dřina. Hrozba porušení zákona? Co bychom byli za šmejdy, kdybychom si s tím neporadili. Složité to nebude, zákon sám o sobě je taky legislativní šmejd. Takže jedeme dál a média i s jejich mravokárnými apely jsou nám ukradená.

A jsme u toho – není týdne, aby někdo někomu na něco nenaletěl. Sama policie mnohdy nevychází z údivu, když oběť podvodu viděla v televizi desítky případů řádění šmejdů  i slzy nešťastníků a nyní je oběť ve stejné situaci. Jak je to možné, nabízí se otázka. Na rozpálená kamna přece taky nikdo dvakrát nesáhne. Odpověď dávají sami naivkové – doufali jsme, že nás se tyto problémy týkat nebudou a podvodník byl sympaťák. Roky jsme takového nepoznali! Takže hra s lidskou duší je nekonečná, zrovna tak jako naděje, že všichni jednou dostanou rozum a šmejdi skončí. Bohužel to tak nebude. Opět zde hraje roli psychika. Držet v ruce pár tisícovek znamená pro  potřebného člověka obrovské dilema: Když tomu chlápkovi na jeho požadavek kývnu, mohu si prý prašulky strčit do kapsy. A vyřeším tím své dluhy a ještě zbyde. Tak dobře, plácneme si! Následné dopady popisovat netřeba.

Kdyby se podobná jednání vedla pouze v debatní rovině bez možnosti vizuálního kontaktu s odměnou, šmejdi by v takovém měřítku zřejmě neuspěli. Zaútočme tedy na úspory klientů i jinak -  převážná část populace seniorů toho v životě zadarmo moc nedostala. Slůvko zadarmo má magickou moc. Opakujme ho stokrát, tisíckrát, dokud unavená oběť nepadne. Její úspory je náš výdělek! Přesně na podobná dramata, spojená i s osobními tragédiemi, se zatím šmejdy neulovený senior v televizi dívá. Ještě že se ho to netýká, přijít o svých pár desítek tisíc uškudlených na pohřeb, to by mu tak ještě scházelo. To je ale myšlení člověka v teple svého obýváku. Venkovní svět je ale o něčem jiném – je především plný lákadel. A ta sada hrnců za výlohou opravdu vypadá pěkně. Ne jako ty moje kastrůlky s omlácenou politurou. Už to je bacil pochybnosti, zda mít raději nové hrnce nebo otřískaný kastrůlek. Stačí pak málo – stejnou sadu šmejd zvědavci a prý za polovic. Bacil probere se k životu a za chvíli masírované oběti napadne zbylou část zdravého rozumu. Tak si na stará kolena nějakou tu radost ještě dopřejme, dáma s kosou musí počkat, rezignuje ten, kdo v obýváku na podobnými praktikami ještě včera lomil rukama.

A jsme zase na začátku a nekruťme nevěřícně hlavou, jak je to možné. Dokonce je to přirozené, protože člověk chce být klamán. Lhostejno jakým způsobem, v tu chvíli na sebe dobrovolně bere roli slepce. Problém je v tom, že se nechá převést rovnou na okraj propasti a pásku si z očí sejme, až když padá do hlubin. Otázka je, kdo z nás to kdy zase bude...Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://m.ucho24...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946