Petr Štrompf

Zemanova cvičná střelba, to je oč tu běží...

Graduje to mezi těmi dvěma chlápky pěkně, říká si občan, který teď váhá, na čí stranu se přiklonit. Jedna strana je premiér Bohuslav Sobotka, druhá prezident Miloš Zeman. Při troše nezaujatého pohledu se nabízí dojem, že hlava státu si v poslední době hledá pro své rétorické exhibice slabšího soupeře. Pojem slabší je ale v tomto případě relativní, protože je nutno vzít i v úvahu zdrženlivost soupeře a povahové vlastnosti obou střelců, s kolty proklatě nízko kdekoliv. Pravidla politické korektnosti se totiž nectí, a v české politice je to velmi vzácný úkaz. Zůstaňme proto pouze u těch exhibic, protože politici bez rozdílu barvy klubového dresu jimi odvádějí pozornost, když zjistí, že jejich argument není nic jiného než fantaskní mlhovina, vydávaná za bernou minci.

A tak se tedy exhibuje - střelec na jednom konci ulice je Miloš Zeman. Nikoliv rozkročený a připraven soupeře okamžitě provrtat. Prezidentův soupeř není rabiják, ale zdrženlivý chlapík. Dobře ví, že kdyby mu odpověděl podobným bonmotem, hasil by oheň benzínem. A tak se na různé provokace odhodlaného rozkorčeného střelce, mezitím posuzující mentální i profesní schopnosti soka, zkouší dívat s nadhledem a odpověďmi no comment. Bojí se, Bohoušek, tak je to. Ve střelbě slov jsem silnější  a on to ví, zvyšuje si ego hradní pán. V pořádku, nic nového pod sluncem. Nového budou ale prezidenstké volby. Stará je však i vlastnost prezidenta  - plebsu se opět řádně zalíbit. Nic proti ničemu, patří to k věci a dělá se to všude ve světě. A tak se pomalu a jistě dostává do popředí povahová vlastnost, zvaná pomstychtivost v kombinaci se zlomyslností dávat jiným mocným najevo, že já, hradní pán, jsem přece ten nejmocnější. Když mi někdo začíná vadit, jdu po něm a ostatní se třeba zblázněte.

Že by premiér Sobotka vyloženě ležel prezidentu Zemanovi v žaludku, se asi říct nedá. Spíše hledá před volbami fackovacího panáka a dobře ví, kam pro něj. Přece do revíru své někdejší rodné sociální demokracie. Premiér Sobotka je mladý polistopadový politik, který nic než politiku nedělal a chybí mu ony pověstné „koule hospodského kritika.“ Od věci to totiž vůbec není, protože právě v hospodách se diskutéři vzájemně přesvědčují, kdo je v politice favorit a proč. A právě k nim dovede Miloš Zeman hovořit. Kníže s čírem to neuměl a tak mezi štamgasty musel chodit. Zeman hovoří srozumitelně v úrovni intelektu převážné části národa. Tedy z piedestalu bodrého chlapíka s chlebem a cibulí a co na tom, že je inženýr. Jiný to zase umí s traktorem a Miloš to přece, kurňa chlapi, dovede ohodnotit. Od Sobotky se podobných příměrů dočkat nelze. Je příliš uhlazený a na míle vzdálený schopnosti tasit rychle. Takže Zemanův výběr terče na cvičné střelby před ostrými je v souvislosti s aktuálním světovým i domácím děním přímo ideální kombinace.

Hlava státu zároveň určitě není tak naivní, aby se nechávala hladit servilností, že vážného a zároveň veřejností hýčkaného protikandiáta bude mít jen těžko. Do jisté míry je to pravda, protože se zatím nikdo do éteru neodvažuje předhodit jakékoliv jméno, když jiná, vcelku známá jména, v první veřejné volbě, spolehlivě vyhořela. A je to právě aktuální současnost, která převrací naruby dění třeba hned v pondělí, než se po půlnoci přehoupne do nového dne. Takovým kvapem se nyní politika ubírá. Tudíž není vůbec vyloučeno, že se právě přes noc zrodí protikandidát, který v rámci vypjatosti situace přijde s řešením, jak ze šlamastyky ven. Češi jsou následně se svým emočním úsudkem rychle hotovi. Franta Flinta na Hrad! Tak se zrodí nová hvězda a plebs bude vzhlížet k novému guru. Při vstupu na pódium vezme schody po třech a tanec s celým náměstím si dá hned po projevu zakončený ubezpečením, že bude stále jedním z nás.

Ego prezidenta Miloše Zemana je zřejmě silnější, než by třeba sám chtěl. Je těžké ho navíc v tomto stolci potlačit, nota bene, když ho do politiky přivedlo. Vzdělanec, který si své vědomosti dovede užívat a dávat na odiv. V pořádku. Malé nebezpečí tady ale pořád je – rétor se nesmí ve svých špílcích opakovat. Tudíž přicházet se stále novými. Pochopitelně adresnými a to už je ta kritická hranice, kdy může u někoho narazit. Znejistí, začne chybovat a plebs mu naplno předhodí to, co u svého oblíbence dosud milosrdně toleroval. Nezůstane pak třeba jen u věku...

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://m.ucho24...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946